New Jersey a tizennegyedik amerikai állam, amely legalizálta az orvosi marihuánát, és így jelentős pénzek mozdulhatnak a marketingágazat irányába is, írja az Advertising Age. A marihuána 14 milliárdos üzlet az Egyesült Államokban, de ennek nagy része illegális áruból származik, a legális forgalom egymilliárd dollár. Nagyjából kétszázmillió jut ebből Kaliforniára, az első államra, ami 1996-ban legalizálta a gyógyászati célú marihuánafogyasztást. Csaknem kétezer helyen árulják az államban, és csak Los Angeles körzetében hétszáz árusítóhely van, több mint az itt található McDonald'sok és Starbucksok száma együttesen.
A termelők úgynevezett „kollektíváknak” adják el a terményt, törvényileg csak ezek a csoportok, foglalkozhatnak marihuána termesztésével és feldolgozásával. Ők juttatják el az árusítóhelyekre, ahol a páciensek meg tudják azt vásárolni – természetesen csak miután az orvosuk felírta nekik receptre. Az államnak a kollektívák és az árusítóhelyek is adóznak, az orvosok hirdetik a szolgálataikat, és akár 200 dolláros „konzultációs díjat” is elkérhetnek, a szer unciája (28, 35 gramm) pedig átlagosan 400 dollárba kerül. Sok pénz mozog tehát az ágazatban, az egyik jól ismert hely például, ahol orvosi célú marihuánát lehet venni, a Harborside Health Center idén már 20 millió dolláros bevételre számít. Ezek a helyek egyébként nemcsak szívható formában árulják a marihuánát, készítenek belőle kenőcsöt, sprayt és természetesen süteményekben is felhasználják.
De minek hirdetni egyáltalán egy olyan terméket, ami lényegében eladja magát? „Láthatónak kell lennünk a betegek számára” – mondja John Lee, a kaliforniai PlainView Systems kollektíva vezetője. A PlainView nyomtatott hirdetésekkel, website-okon, a Facebookon és szóbeszédmarketing útján is népszerűsíti a szolgáltatásait. „Az árusítóhelyeknek el kell mondaniuk az embereknek: itt vagyunk, ekkor vagyunk nyitva, itt vannak az áraink” – mondta Lee. Létezik egyébként iPhone-célalkalmazás is, ami a kézenfekvő iPot nevet kapta: ez nyolcszáz különböző terméket és értékelést tartalmaz. Amellett a kommunikációban a különböző típusú termékekről is kell beszélni: „Az emberek szakértői annak, hogy nekik mi működik, kísérleteznek ezzel – mondta Lee. – Sok marihuánafogyasztó valójában ínyenc.”
Kaliforniában azonban a marihuánaipar egyelőre nem igazán csábító kategória az ügynökségeknek, van, aki úgy érzi, hogy az ezzel való foglalkozás megbélyegezné őket. New Jerseyben azonban ilyen megfontolás nem merül föl, általános vélemény, hogy idővel az orvosi marihuána fellendítheti a marketingágazatot. Olyan hirdetési piaca is kialakulhat ezeknek a termékeknek, mint például az allergia elleni gyógyszereknek, vélte Reed Gusciora képviselő, a törvényjavaslat egyik támogatója. A kórházak is nagy hirdetők bizonyos területeken, így ha ezek terjesztőkké válnak, további reklámpénzekre lehet számítani. „Hogy milyen médiumokban fog mindez megjelenni, nem tudom – mondta Jim Rothenberg, a D&R Advertising kreatívigazgatója. – De abban biztos vagyok, hogy készül majd egypár gyönyörű kreatívanyag.”